Klášter MACHAIRAS | Machairas monastery

      Dneska pro vás mám článek o jednom z nejstarších a nejdůležitějších klášterů na Kypru. Nebudu vás nudit podrobnou historií, jenom vám...

      Dneska pro vás mám článek o jednom z nejstarších a nejdůležitějších klášterů na Kypru. Nebudu vás nudit podrobnou historií, jenom vám řeknu něco málo o tom, proč klášter nese název Machairas.
     Na počátku příběhu klášteru stojí legenda o poustevníkovi, který v době ikonoklastických sporů v Byzantské říši přinesl na Kypr jednu z ikon Panny Marie, která měla být údajně namalovaná sv. Lukášem. Po jeho smrti, zůstala ikona schovaná ve skále až do přichodu dalších dvou poustevníku z Palestiny (kolem roku 1145), kteří k tomu, aby obraz ze skály dostali, použili nůž (který jim byl dán boží rukou), a nůž se v řečtině řekne machairi. Obraz Panny Marie, byl tedy pojmenován Machairotissa - stejně pak i klášter.
     Today, I have a post about Machairas monastery for you, which is considered to be one of the oldest and most important monasteries in Cyprus. I dont want to bore you to death with history details, thats why I will just tell you something about the origin of the monastery name.
     Its history begins with an unknown monk. In the time of the iconoclastic dispute in Byzantine empire, he secretly brought one of the icons of Virgin Mary (which is said to have been painted by the Apostle Luke) to Cyprus.
After his death, the icon stayed in its hiding place until the arrival of two other monks from Palestine in 1145. The two monks found the icon in a cave. In order to reach it , they needed a knife (machairi in Greek). Te icon of the Virgin Mary was called "Machairotissa " (and later also the monastery).

Vstup do kláštera
EntranceV prostorách kláštera bylo zakázáno fotit, takže jsem fotila tajně na telefon, takže pokud některé fotky nejsou 100% ok, omlouvám se :)
It was forbidden to take pictures inside the monastery area, so i secretly took some with the phone, so if the quality is not the best, i am sorry about it :)        
Klášter se nachází cca 40 km od Nicosie, uprostřed hlubokých lesů, takže už jen cesta k němu je zážitkem sama o sobě.
The monastery is located cca 40 km from Nicosia in the middle of deep forests so just the way itself it is big enjoyment. 

Samé serpentiny, takže řízení bylo někdy i docela nebezpečné...
 It was even dangerous to drive in some parts of the road...

V klášteru stále žije 25 mnichů, kteří se s vámi sem tam dají i do řeči. Jejich hlavním zdrojem obživy jsou dary od křesťanů a zemědělství - jak můžete vidět na fotce - hned vedle kláštera mají malé zahrádky.
There are still 25 monks living. They live mainly from agriculture and the donations of Christians .I přesto, že je klášter stále činný, je přístupný jak můžům, tak i ženám - samozřejmě, ale musíte dodržet dress code :)Tereza


You Might Also Like

8 komentářů

 1. Krásné fotky! Kypr je opravdu nádherný, moc bych se tam někdy chtěla podívat :)
  The Colorful Blog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji :)
   a ano, Kypr je krásný, i přesto, že už jsem spoustu míst navštívila, stále je tady co objevovat!

   Vymazat
 2. Vypadá úžasně, krásné fotky :) A tobě to sluší!

  OdpovědětVymazat
 3. Teri, tak pokud toto jsou fotky focené na mobil, tak jsi umělec:) Fakt vypadají profi! :)
  Kypr je tak krásný. Ani bych se ti nedivila, kdybys tam chtěla zůstat už napořád:) Taky bych se odstěhovala nejlépe hned a nejlépe někam pryč :D


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji moc, katy :)
   jojo, kypr je krásný..ale něco jiného je si jen tak cestovat a poznávat nová místa a něco jiného je tady opravdu žít a bojovat s jejich líným přístupem a řešit administrativu - po začátku semestru bych už o tom mohla napsat knihu :)

   Vymazat

}