FAMAGUSTA GATE

     Pokud mě sledujete od začátku mého blogování, možná si vzpomenete na článek o středověkých hradbách, které procházejí historickou část...

     Pokud mě sledujete od začátku mého blogování, možná si vzpomenete na článek o středověkých hradbách, které procházejí historickou částí hlavního města Nikosie. (Pokud ne, můžete si ho přečíst tady.)
     Zmiňovala jsem se v něm, že vstup do města byl tvořen třemi bránami. Dneska vám představím první z nich, tzv. FAMAGUSTA GATE (v řečtině Pyli Amochostu).
     Brána byla vybudovaná v polovině 16. století Benátčany a jak můžete vidět na fotkách je opravdu obrovská - byla postavena tak, aby ji byla schopná projít dvě vozidla vedle sebe.

     If you are following me since I have started  with my blog you may remember the post about Nicosia city walls. (here) I have mentioned there that the entrance to the city were three gates. Today I would like to introduce you one of them which is called Famagusta Gate.
     The Famagusta Gate was built in 1567 by Venetians. The passageway is large enough for two vehicles to pass, and it is lighted by a circular opening in the centre of the dome in the style of the Pantheon, Rome.

Je docela zajímavé, že v době, kdy byl Kypr pod nadvládou Osmanských Turků (tzn. od 16. do 19. století) tak jenom Turci mohli bránou projet na koni. Křesťané a cizinci museli sesednout a jít pěšky. Brána do města se otevírala a zavírala vždy s východem a západem slunce a zůstavala zavřená vždy v pátek (pátek je pro muslimy jakoby svatý den, den odpočinku a modliteb), to znamená, že se do města nikdo nedostal. 
I find it very interesting that during Ottoman period, only Turks were allowed to pass through the gate on horseback, while Christians and foreigners were obliged to walk. The gate was locked at sunset and reopened at sunrise and remained closed on Fridays, the Muslim holy day.


A takhle brána vypadá v noci.
 A málem bych zapomněla zmínit, že celkem nedávno místo prošlo celkovou rekonstrukcí a v současné době slouží jako městské kulturní středisko, které sestává z velké klenby a dvou postranních místností.
Famagusta gate in the night
It has been recently restored  and operates as the  Municipal Cultural Centre. It consists of a large vaulted passage and two side rooms.
Mějte se hezky a pěkný zbytek víkendu! :)

TerezaYou Might Also Like

2 komentářů

  1. No, upřímně...večer bych tam měla strach chodit!:) (ale já se bojím chodit na bytě i na záchod, na konci chodby máme balkon, ve kterém se vždycky odráží stín, když jdu :D)
    Jinak musím říct, že za chvíli budeš nejchytřejší člověk v ČR. To, jak připravuješ všechny ty články plné historie a faktů, fakt obdivuju!!:))

    OdpovědětVymazat
  2. Opět krásné foto.
    Ty články by vydaly na menší knihu. Články jsou velmi čtivé :)

    OdpovědětVymazat

}