KAKOPETRIA

Dneska pro vás mám fotky z místa, o kterém byste nejspíš na první pohled ani neřekli, že se nachází na Kypru. Kakopetria je malé městečko...

Dneska pro vás mám fotky z místa, o kterém byste nejspíš na první pohled ani neřekli, že se nachází na Kypru.
Kakopetria je malé městečko/vesnička, která leží zhruba 55 kilometrů od Nikosie, ve vnitrozemí.
Kakopetria je velice oblíbeným místem ani ne tak turistů, jako spíše Kypřanů samotných - vyrážejí zde na prodloužené víkendy a tak podobně.

A co je hlavním lákadlem tohoto malého městečka? Příroda a architektura staré části města! :)


Today I have post about a lovely village called Kakopetria for you. Kakopetria is a small town/village in Cyprus located 55 kilometers southwest of the capital, Nicosia.
 


Městečkem vede přírodní stezka, po které když se vydáte, tak sejdete dolů k řece, kde vás rázem přivítá úplně jiný svět.

V městečku najdete množství klasických taveren a restaurací a dokonce jsou zde i dvě základní školy, z nichž jedna je významná tím, že v roce 1974, pár měsíců po turecké okupaci (více o ní zde), sloužila jako úkryt pro zhruba 150 uprchlíků.
There are many restaurants and small traditional taverns, plus two grammar schools. What is worth mentioning is that during the first months after the Turkish invasion, one of the schools was used as a shelter by approximately 150 refugees.


Architektura domků staré části Kakopetrie vás opravdu ohromí. Domky jsou postaveny těsně jeden vedle druhého, většina z nich má dvě patra - první patro bylo v minulosti používáno jako skladiště, kde se uschovávaly velké hlíněné džbány (můžete vidět na fotkách) plné vína či jiných potravin anebo se také v prvním patře uchovávala zvířata. Rodiny obvykle bydlely v horním patře.
Pro stavbu byly používány kameny ze dvou řek, které Kakopetrií protékají. Já bych se hned do nějakého nastěhovala. Vy ne? :)


The architecture of Palia Kakopetria will attract and amaze you with its distinct character. The houses are all built very close to each other and almost all of them have two floors. The first floor of each house was used as a warehouse where they kept big clay-jars full of wine or other foods but also the people who had animals used to put them there. The families lived usually on the second floor.
They are made usually made of big stones found in the rivers of the village.  I would love to move in immediately. What about you?


tzv. Petra tou Antrogynou | Stone of the Couple | Kámen milenců

Podle místní legendy, tento kámen zabil jeden novomanželský pár, proto později další novomanželské páry vždy okolo kamene prováděly rituální tance.
This stone, according to local legend, has crushed to death a newlywed couple. Following an old custom the newlyweds were performing the ceremonial round of the stone.

Ve staré části Kakopetrie (tzv. palia kakopetria) jsme také navštívili asi nejmenší muzeum na světě (ale pozor -  pyšnilo se cedulí, že je financováno z fondů EU. haha). Muzeum o procesu výroby olivového oleje. 
You can also visit a museum of olive oil production in the old part of Kakopetria, which is most probably the smallest museum ever. 


Muzejní sbírka se "pyšnila" těmito dvěma exponáty:
To je pro dnešek vše. Mějte se hezky!!


Tereza

You Might Also Like

3 komentářů

  1. Úžasné, okouzlující místo. Fotky opět nádherné, opravdu bych nevěřila, že se toto místo nachází na Kypru.

    OdpovědětVymazat
  2. Terezko, nádherné ... ty domky a vše tam působí příjemně ...
    Jarka

    OdpovědětVymazat

}