Kypřané a káva

P ěknou neděli! V dnešním článku bych vám chtěla říct něco málo o Kypřanech a jejich vztahu ke kávě. Káva je jedna z věcí...

Pěknou neděli!
V dnešním článku bych vám chtěla říct něco málo o Kypřanech a jejich vztahu ke kávě.


Káva je jedna z věcí, kterou mají Kypřané společnou s Řeky. Kypřané kávu milují! A to ve všech jejích podobách, ať už studenou - frapé nebo tzv. kyperskou kávu. Pokud byste si lámali hlavu nad tím, co že to ta kyperská káva je, tak vám to ulehčím – klasický turek. Vzhledem k situaci, která momentálně na Kypru panuje, tedy že severní část ostrova je okupována Tureckem, se tak nějak nehodí, aby se kávě říkalo turecká. :)

I přesto, že se na Kypru bez problému domluvíte anglicky, názvy kávy a to, jak ji chcete připravit, je lepší se naučit v řečtině.
Vzpomínám si na svůj první den na univerzitě, kdy jsem si celá šťastná, že jsem konečně v prostředí, kde můžu "naživo" slyšet jazyk, který studuju, šla koupit frapé. Jakmile jsem si objednala, paní na mě vyštěkla: a jak to chceš? (zdvořilost na Kypru nečekejte) a já odpověděla: trošku cukru, ale ne moc. tak jednu lžičku a prosím třtinový. a ona na mě: co?  a mléko nebo vodu? Těžce jsem nechápala na co se mě to ptá a navíc paní začínala být nervózní, jelikož za mnou stálo deset dalších studentů, kteří čekali na svou denní dávku kofeinu.

Poté mi kamarádka osvětlila sedm základních pojmů, které si musím zapamatovat, pokud chci na Kypru pít kafe. 

 
sketo -  bez cukru

metrio – jedna lžička cukru

gliko – dvě lžičky cukru

a teď to důležitější – zda chcete frapé dolít mlékem nebo vodou:

mavro – tedy černé, je bez mléka

me ligo gala – s trochou mlíka

miso- miso – polovina mléka, polovina vody

olo gala – pouze mléko
 

Kypřané kávu milují, ať už je zima nebo teplo. A nedalo by se říct, že v létě pijí frapé a když je chladněji vymění ho za teplou variantu.

Turecká, teda pardon, kyperská káva je oblíbená především mezi staršími ročníky. Popíjení kávy tady v podstatě vůbec není o kávě samotnebo o dodání kofeinu. Je to o rituálu. O zvyku. Kypřané dokáží nad jednou kávou sedět klidně tři hodiny, k tomu hrají tavli nebo karty. Starší ročníky si povídají, řeší politiku, vzpomínají na staré časy. Už od nejstarších dob se muži scházeli v tradičních „kafeneion", které byly vyhrazeny výhradně pro muže.. Nedalo by se říct, že by ženám byl vstup zakázán, ale zkrátka se nehodilo, aby tam šly. S tímto se v dnešní době můžete setkat hlavně na malých vesnicích.

Na kavárnu natrefíte na Kypru opravdu na každém rohu, ať už se jedná o klasické velké kavárny jako Starbucks nebo Costa Coffee či o malé tradiční kavárny.


A aby článek nebyl jen holý text, přikládám pár fotek z mého oblíbeného lesoparku a z mé oblíbené  lesní kavárny "Kukunaro", kde také nápad na tento článek vznikl. :)
  

 

  


 

A na závěr jede malý kvíz, který mě opravdu pobavil!

Když si na Kypru jdete sednout na kávu, kolik času vám to zabere?
A) 30 minut
B) 2 hodiny
C) 5 hodin 

Pokud jste odpověděli A, chcete lidi ohromit pouze svou rychlostí!

Pokud je vaší odpovědí B – znamená to, že se pomalu, ale jistě adaptuje na nové prostředí

Pokud jste zvolili C – gratulujeme – už jste místní!


p.s. Jedna aktuální informace – včera ráno nám přestala jít na bytě zničehonic elektřina. Trošku jsem zpanikařila, protože byla sobota.. ale hlavně SOBOTA NA KYPRU. Po dvouhodinovém shánění elektrikáře konečně přijela dvojice pánů – něco jako Pat a Mat. Zjistili, že byl špatný nějaký spínač – prý no problem. zajedou ho koupit a za pět minut jsou zpátky. Po hodině a půl (!!!) se vrátili vysmátí od ucha k uchu a prý: však to znáte, chuť na kafe je chuť na kafe.

Mějte se hezky!

Tereza

You Might Also Like

6 komentářů

 1. Páni, tak to je zajímavé ! Zase jsem se dozvěděla něco nového, to mě těší ! Fotky jsou moc krásné a velmi ti to sluší :)

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkné počteníčko:).
  No nevím, jak by se tvářili v českých kavárnách, kdybychom si dali pouze jedno kafíčko a byli tam 3 hodiny :(.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji :)
   a ano. v Česku je to holt jiné :) vždycky mi hrozně leze na narvy, že jakmile dopiju kafe, hnned mi za zadkem stojí číšnice s dotazem co dalšího si dám :)

   Vymazat
 3. Terezko, opravdu moc zajímavé povídání ... posezení u kafíčka v lesoparku musí být fajn ...
  Tak pěkné dny přeju. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuji Jarko.
   máme tady krásně teplo, tak posílám trošku toho sluníčka i tobě :)

   Vymazat

}