Turecká okupace Kypru

Pěkné páteční odpoledne. :) Dnešní článek bych ráda věnovala t zv. kyperskému problému. Možná to víte, možná ne, ale situace na Ky...Pěkné páteční odpoledne. :)

Dnešní článek bych ráda věnovala tzv. kyperskému problému. Možná to víte, možná ne, ale situace na Kypru je poněkud složitější než v jiných zemích. Severní část ostrova je od roku 1974 okupovaná a je zde vyhlášena tzv. Severokyperská turecká republika, která je uznávaná pouze Tureckem. Hlavní město Nikósie je poslední rozdělené hlavní město na celém světě.

Nechci vás unavovat podrobnou historii, tu si můžete sami vyhledat na internetu či jinde, spíše se pokusím „vypíchnout" nějaké zajímavosti.


Na začátek je nejdůležitější zmínit fakt, že Kypr má velice bohatou historii a z toho důvodu zde vždy žilo velké množství různých menšin. Až do roku 1960 zde v poklidu žili stovky let vedle sebe tzv. turečtí Kypřané, kteří byli muslimové a řečtí Kypřané (těch bylo 80%), kteří byli pravoslavní křesťané – jako důkaz tohoto soužití můžeme v hodně městech najít ortodoxní kostel a pár metrů vedle mešitu.


Jak to všechno začalo
Kypr byl mezi lety 1878 až 1960 britskou kolonií. V srpnu roku 1960 byla  (po docela divokém osvobozeneckém boji) vyhlášena nezávislá Kyperská republika a prvním prezidentem se stal arcibiskup Makarios.


 S Makariem III. se na Kypru můžete setkat opravdu všude, i v podobě street artu. Makarios je na Kypru dalo by se říct národním hrdinou.  Během britské nadvlády se aktivně zapojoval do boje za samostatnost. Britové ho pak z Kypru dokonce vyhostili, on se však poté se vší slávou vrátil a stal se prezidentem.  


Brzy se však objevil problém, že ony dvě hlavní menšiny (řečtí a turečtí Kypřané) chtěly tak trochu něco jiného -   turečtí Kypřané toužili po spojení s Tureckem a řečtí Kypřané po spojení s Řeckem.  Po  ustanovení Kyperské republiky roku 1960 nastal problém s s procentuálním zastoupením Řeků a Turků v parlamentu a dalších státních institucích. Nakonec došlo k uspořádání 4:1 – na základě počtu obyvatel. Jenže toto byl kámen úrazu – turečtí Kypřané se cítili dotčení a utlačovaní. A tak začaly nepokoje. Na Kypr byli v roce 1964 proto povoláni vojáci OSN. (Ve stejném roce byla také zavedena tzv. Zelená linie – zelená podle toho, že britský generál Peter Young, která byl velitelem britských mírových sil (něco jako předchůdce OSN) nakreslil zelenou pastelkou do mapy čáru, která od sebe měla oddělovat dvě znepřátelené strany.)

Situace se zkomplikovala v roce 1967, kdy došlo k vojenskému převratu v Řecku a k moci se dostala vojenská junta. Z toho důvodu kyperský prezident Makarios pomalu začal od myšlenky spojení s Řeckem ustupovat… Pravicoví extremisté však nikoliv, a tak v červenci 1974 uspořádali proti Makariovi puč. Toto se stalo záminkou pro Turecko, které si tuto událost vyložilo jako snahu řeckých Kypřanů vojensky ovládnout celý ostrov, a tak aby zamezilo spojení Kypru s Řeckem, a aby "ochránilo" své turecké Kypřany, uspořádalo na naprosto nepřipravený Kypr vojenský vpád. První invaze se konala 20. července 1974, turečtí vojáci zabrali 3% ostrova. Druhý vpád se konal 14. srpna a byl silnější a bylo jím zabráno 40% ostrova.

Tolik asi ve zkratce k historii.

Jaké to mělo následky?


 • více než 25% řeckých Kypřanů bylo vyhnáno ze severní části ostrova, o rok později se zase bylo nuceno přemístit z jihu na sever přes 60 000 tureckých Kypřanů
 • Turci zabrali 38% ostrova
 • více než 170 000 řeckých Kypřanů se stalo uprchlíky
 • více než 1500 řeckých Kypřanů je stále pohřešováno (hlavně ženy a děti
 • asi 160 000 Turků bylo na Kypr vysláno z Turecka, aby osídlili okupované území 
 • ustanovení tzv. demilitarizované zóny, kterou střeží vojáci OSN a která kopíruje onu zelenou linii z roku 1964 a protíná i hlavní město Nikósii. Tato demilitarizovaná zóna je někdy označována také jako MRTVÁ ZÓNA či území nikoho a je tvořená množstvím chátrajících domů, v jejichž zdech můžete stále vidět kulky po střelbě 
 • vznik SEVEROKYPERSKÉ TURECKÉ REPUBLIKY – v roce 1983 vyhlásila severní část nezávislost a označila se za tzv. Severokyperskou tureckou republiku, která je uznávaná POUZE Tureckem
  
Jen tak pro představu přikládám mapku - zelená linie rozděluje Kypr na dvě části.

Opuštěné domy

Velice často se na Kypru setkáte se zchátralými a opuštěnými domy. Ve většině případů se jedná o domy, ve kterých žili před rokem 1974 turečtí Kypřané, a proto v nich řečtí Kypřané odmítají bydlet.


Bývalá kavárna, která leží hned vedle mrtvé zóny

To, že jste došli blízko k demilitarizované zóně a že jste blízko okupované části poznáte velice snadno- všude budou vlát turecké vlajky


Jedno ze stanovišť vojáků OSN

A fotky z "mrtvé zóny". Nesmí se tam fotit, tak proto jen tyto dvě.

Turecká vlajka
Na pohoří Pentadaktylos, které nyní leží v okupované části je namalovaná vlajka Turecka a Severokyperské turecké republiky spolu s nápisem Ne Mutlu Türküm Diyene, tedy s mottem "otce Turků" Kemala Atatürka, který bychom mohli přeložit jako: "Štastný ten, kdo je Turek".

Pokud si lámete hlavu s tím, proč tam ta turecká vlajka je, takvám to ulehčím. Jedá se o čistý akt provokace. Vlajka v noci vesele svítí a bliká. A je viditelná skoro ze všech míst v Nikósii, nejlépe však ale při příjezdu do Nikósie po dálnici. Vlajka byla dokončena v roce 1993 a na její realizaci bylo použito 72 tun vápna, 5 tun cementu, 600 kilogramů lepidla, 544 tun vody a 8 tun červené barvy!!
Vlajka se rozkládá na ploše 111 tisíc metrů čtverečních, což je zhruba 12 fotbalových hřišť!!
Kypr se v minulých letech obrátil s žádostí o pomoc na EU, protože jedovaté látky, které byly použity pro realizaci tohoto „projektu“ se uvolňují a prosakují do půdy..
Postoj kypřanů

Okupace je pro Kypřany stále velmi citlivé téma. Zvlášť pro ty, jejichž rodiny byly nuceny opustit své domovy.
Co mě osobně překvapuje je to, že mnohem citlivější je toto téma pro mladší generaci, řekněme pro lidi kolem 20 let. Hodněkrát se mi stalo, že jsem se nějaké kamarádky zeptala: A ty si někdy byla na turecké stra? A ona mi řekla: Máš na mysli okupovanou část? I přesto, že nám se to může zdát jako slovíčkaření, Kypřané si na pojmenování okupovaná část dost potrpí.
Na druhou stranu znám i Kypřany, kteří si tam vesele každý víkend chodí pro levnější cigarety a tabák. 
Pro vstup na okupovanou část potřebujete vízum, které vám vystaví Turci přímo na přechodě. Hlavním argumetem řeckých Kypřanů je, že na okupovanou stranu nepůjdou právě proto, protože nevidí sebemenší důvod, proč by měli ukazovat pas pro vstup na území, které je jejich. 

     Po celé řecké části Kypru se můžete setkat s tímto obrázkem - obrys kypru, přičemž horní - tedy okupovaná část je pokryta krví s nápisem Δεν ξεχνώ, tedy nezapomenu.
Můžete to vidět nasprejované na budovách, na chodnících, jako nálepky v obchodech, na autech.. jednou jsem dokonce viděla i velký billboard na gymnáziu.


Annanův plán

     V roce 2004 proběhlo na Kypru referendum ohledně možného sjednocení ostrova. Jednalo se o tzv. Annanův plán (podle Kofiho Annana, tehdejšího generálního tajemníka OSN). Výsledky byly překvapivé – zatímco v turecké okupované části byl plán na sjednocení přijat většinou (65% obyvatel hlasovalo pro), v řecké části byl zamítnut (proti hlasovalo 76% obyvatel).

Protože nesouhlasily obě části Kypru, členem EU se proto stala pouze řecká část Kypru. Turecko jako kandidát na vstup do EU nebude přijato, dokud otázka okupace severní části ostrova nebude vyřešena.


Já osobně si sjednocení nedokážu představit. Nedokážu si představit, jak by byly vyřešeny majetkové záležitosti. Navíc je nutné si uvědomit, že od roku 1974 vyrostla zcela nová generace, která se do rozděleného ostrova narodila. Narodila se do společnosti, kdy jedna strana neví nic o té druhé a už od malička je vychovávaná tím, že ti na druhé straně jsou ti, co ukradli jejich zemi.. 

Je tady ještě něco, co by vás ohledně tohoto tématu zajímalo? Všechny dotazy ráda zodpovím v komentářích! :)

Tereza
 

You Might Also Like

1 komentářů

 1. Terezko, to zírám... čeho všeho jsme my lidé schopni ... muset opustit domov to si vůbec nedovedu představit ... situace je opravdu zapeklitá ... ale díky i za takovýto článek ..
  Měj se hezky. Jarka

  OdpovědětVymazat

}