DESATERO PRAVÉHO KYPŘANA

6.3.2016 Pěkné nedělní ráno, jak jste si užili víkend? Mě zítra čeká zkouška z turečtiny a pak budu mít do dalšího zkouškovéh...

6.3.2016

Pěkné nedělní ráno,
jak jste si užili víkend? Mě zítra čeká zkouška z turečtiny a pak budu mít do dalšího zkouškového (které je už za dva měsíce) klid. (Mimochodem, zajímalo by vás srovnání českého a kyperského školství?)
Dneska jsem si pro vás připravila článek na téma Kypřané.


p.s. Berte to trošku s nadsázkou a s vědomím, že existují i výjimky. :)


JAK BÝT PRAVÝM KYPŘANEM

1. ZA ŽÁDNOU CENU NECHOĎTE NIKDY NIKAM PĚŠKY A NEJEZDĚTE AUTOBUSEM

Kypřané používají auto 24 hodin, 7 dní v týdnu. Nemají problém jet autem i do pět minut vzdálené večerky. Na internetu jsem se dokonce dočetla, že na základě údajů z roku 2007 měl Kypr nejvyšší míru vlastnictví vozidla se 742 automobily na 1000 obyvatel, což asi vypovídá o všem..

Fanoušky MHD Kypřané také nejsou, protože ta je přece pouze pro teenagery, cizince nebo staré lidi.


Takové běžné ráno na jednom ze školních parkovišť
 

2.   NIKDY NECHOĎTE VČAS

Jak Kypřané s oblibou říkají – pokud chcete být na Kypru někde na čas, musíte přijít pozdě.
 

běžný čas > kyperský čas
2 minuty > 10 minut
5 minut > 15-20 minut
10 minut > 30-45 minnut
30 minut > 45 minut až 1 hodina

 

      3. VŽDYCKY MLUVTE, CO MOŽNÁ NEJHLASITĚJI

K tomuto bodu snad nemám co víc dodat. Čím hlasitěji, tím líp. Nejhorší jsou kavárny a školní jídelna (nikdy jsem uvnitř zatím nejedla, protože mě ten hluk (spíše řev) zkrátka děsí).

4. MĚLI BYSTE ZNÁT VŠECHNY 

Když se podíváme na čísla:
  • řecká (neokupovaná) část má 865 900 obyvatel 
  • severní (okupovaná) necelých 300 000
V hlavním městě Nikósii žije 240 000 obyvatel, z toho v centru pouze 55 000 – takže Nikósie je  v podstatě taková větší vesnice (nic ve zlém), kde každý zná každého a všichni o všech vše ví.

5. HLAVNĚ CO NEJPOHODLNĚJI

Do školy, na nákupy, s kámoškou na kafe volte zásadně co nejpohodlnější teplákovku. Pozor. Do školy nemám na mysli školku a dětské hřiště, ale vysokou školu. Většina mých spolužaček a spolužáků chodí zásadně v teplácích. Pokud máte komplet teplákovku – ještě lepší.
Pak se můžu divit, že na mě všichni zírají, když chodím do školy normálně v riflích, nedejbože, když si obleču sukni.

6. ŘIĎTE JAKO ŠÍLENCI 

Řídit, ale obecně i sedět v autě, na Kypru je zážitek, na který jen tak nezapomenete. Kypřané řídí opravdu šíleně. Jeden profesor mi to jednou vysvětlil tím, že zde chybí kultura řízení. Kypřané si spokojeně jezdili na oslících, pak Kypr přešel pod správu Velké Británie a Britové jim oslíky vyměnili za auta.

7. CHOĎTE KAŽDÝ DEN DO FITKA

Fitcentrum najdete na Kypru na každém rohu. Kypřané preferují běhat hodinu na páse než vyběhnout na chvíli do parku. A s tímto bodem také souvisí to, že zde najdete velké možství kluků, kteří vypadají jak vlašský ořech.


8. CHOĎTE DO KOSTELA

97% obyvatel Kypru jsou ortodoxní křesťané. Nezáleží, jestli jste věřící nebo ne, nebo to neřešíte, o hlavních svátcích –  o Vánocích, ale hlavně Velikonocích, do kostela chodí všichni. Není to ani tak záležitost víry, jako spíše tradice a místo, kde můžete potkat své známé.
 
9. NEMĚJTE RÁDI CIZINCE (kteří představují váš hlavní zdroj obživy)

Co si většina Kypřanů myslí o cizincích: všichni Evropané (s výjimkou nás Kypřanů) jsou z východní Evropy. Chodí nám sem pouze krást práci a krásné (haha) Kypřany.
Kdybyste to náhodou nevěděli, Kypr je totiž pupek světa!

10. MILUJTE JÍDLO

Kypřané milují jídlo. Oprava – Kypřané MILUJÍ jídlo v jakékoli podobě – ať už sladké přeslazené zákusky, tak také maso – grilované souvlaki a další.

   You Might Also Like

1 komentářů

  1. Tento typ článků mám u tebe nejraději:) Člověk se dozví něco nového a zároveň se až ďábelky nasměje (dábelky proto, protože v tuto nekřestanskou hodinu už rodičovstvo ulehlo k zimnímu spánku a smát se nahlas není nic, co by jim přidávalo na radosti a lásce ke mně:D )

    OdpovědětVymazat

}