Kathara deftera - Čisté pondělí | Clean Monday

14.3. 2016 Pěkné pondělí, původně jsem pro vás měla na dnešek připravený úplně jiný článek, ale poté, co jsem si uvědomila, že máme dne...

14.3. 2016
Pěkné pondělí,
původně jsem pro vás měla na dnešek připravený úplně jiný článek, ale poté, co jsem si uvědomila, že máme dneska volný den, protože je státní svátek z důvodu tzv. Čistého pondělí, řekla jsem si, že vám o tomto dni něco málo povím.

KATHARA DEFTERA (kathara-čistý, deftera-pondělí) kterou pravoslavní křesťané oslavují, je první pondělí po poslední neděli masopustu.
V tento den by mělo dojít k očistě, a to jak psychické (měli byste za sebou nechat všechny svoje hříchy), tak i fyzické - čisté pondělí je totiž dnem, kdy začíná čtyřicetidenní půst (tzv.sarakosti), který trvá až do Velikonoc.
V minulosti byl tento den také spojen s velkým úklidem domácnosti - ženy drhly veškeré vybavení domu, hlavní důraz byl kladen na čištění kuchyňského nádobí - jako výraz očisty toho, z čeho člověk přijímá potravu.

V současné době se Čisté pondělí slaví spíše bohatou hostinou v podobě mezmasých pokrmů a darů moře (kromě ryb - ty jsou během půstu přísně zakázány).
Odpoledne se většinou celá rodina vydá pouštět papírového draka (tzv. chartaetos, v doslovném překladu papírový orel) , což symbolizuje vypouštění všeho zlého a nový lepší začátek.


Hello everybody,

to be honest I had planned a totally different article for today but yesterday right after I realized that today is public holiday because of clean Monday I have decided to tell you little bit about it.

Clean Monday (kathara deftera – kathara=clean, deftera=Monday) is the first day of Great Lent in the orthodox Christians churches. It is a day when you should leave all sinful attitudes behind you and non-fasting foods. In the past, housewives were taking all the furniture out from the house and  they were making big cleaning – especially cleaning of plates and other kitchen stuff from which you are eating. This day is usually day which you should spend with family and tons of fasting food. In the afternoon families are going out to fly their kites which symbolizes letting go to all the bad things and starting a better new beginning.


Jedním z typických pokrmů tohoto dnu je chléb LAGANA - v podstatě sezamová placka bez kvásku. Zde na fotce s olivami.
On of the typical food for Clean Moday is bread Lagana.
 

 a čistáYou Might Also Like

2 komentářů

 1. Terezko, zase zajímavé povídání ... díky... měj se fajn. Jarka
  Tu placku bych si dala ... s olivama ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruš, ta s olivama byla nnejlepší! :)

   Vymazat

}