MARTIS NÁRAMEK | MARTIS BRACELET

11.3.2016 Dneska bych vám chtěla říct něco málo o jednom zvyku, který se na Kypru a v Řecku dodržuje. Březen je první jarní mě...

11.3.2016
Dneska bych vám chtěla říct něco málo o jednom zvyku, který se na Kypru a v Řecku dodržuje.

Březen je první jarní měsíc a zpravidla je to měsíc, kdy na Kypru a v Řecku začínají první teplé dny. Aby se lidé ochránili před prvním jarním ostrým sluncem, nosí na ochranu červenobílý náramek, tzv. martis (podle slova martios – březen). Náramek by měl být upletený ze dvou barev – červené a bílé. Červená je symbolem vášně a života a bílá symbolizuje čistotu, ale setkala jsem se už i s výkladem, že červená symbolizuje Kristovo ukřižování a bílá pak následné vzkříšení.

To, do kdy by se měl náramek nosit, se liší region od regionu. Někde se nosí do té doby, než přílétne první čáp či vlaštovka nebo rozkvete první strom. Někde se zase nosí do konce března či až do Velikonoc.

Poté se náramek sejme a pověsí se na ovocný strom – tímto je stromu zaručena úroda a zdraví. Někde jsem se ale dočetla, že také náramek slouží k tomu, aby si ho vzaly vlaštovky ke stavbě hnízda.

Mějte se hezky a uvidíme se zase zítra!

Hello,
today I would like to tell you something about one of the costumes which is still very alive in Cyprus and all over the Greece.
March is the first spring month and usually from beginning of this month first warm days starts to appear. To protect themselves from being burnt by this hot sprig sun, people (usually children) wear Martis bracelet (Martis - March).
The bracelet should contain two colors - red (symbol of life and passion) and white which is symbolizing a purity or another explanation is that red symbolizes the blood of Christ's crucifixion and white his resurrection.
The bracelet should be worn either until you see the first stork or swallow, returning from migration, or, the first blossoming tree or until the end of March or Easter - it depends on which region people come from.
Then the bracelet is removed and hung on a fruit tree - in order to keep the tree healthy and to make sure of a good harvest of fruit. 

You Might Also Like

5 komentářů

 1. To je pěkný zvyk a hlavně o něm teda slyším poprvé :) Koukám, že ty náramky jsou různé, hlavně aby byly červenobílé, jinak vzor je jedno jaký?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Na vzoru nezáleží, náramky jsou opravdu různé, někdy se připlétá i evil eye (symbol ochrany).
   V některých řeckých regionech se dokonce nepoužívá ani tato kombinace barev a nosí se náramky barevné :)

   Vymazat
 2. To je tedy zajímavý... člověk se pořád dozvídá něco nového ..
  Hezké dny přeju, Terezko. Jarka

  OdpovědětVymazat
 3. Jéé..to je hezký zvyk. Slyším o tom prvně (ale to asi není nic překvapivého, co?). Koukat na ty "onárámkované" stromy, musí být fajné.
  btw: musím říct, že co nový článek, to hezčí a dokonalejší fotky:)

  OdpovědětVymazat

}