Shacolas tower

3.3.2016 Pěkné čtvrteční ráno, pokud si vzpomínáte, před pár týdny jsem si dala závazek, že se každý týden pokusím objevit nějaké zaj...

3.3.2016

Pěkné čtvrteční ráno,
pokud si vzpomínáte, před pár týdny jsem si dala závazek, že se každý týden pokusím objevit nějaké zajímavé místo v Nikósii, o kterém bych vám mohla říct.
Minulý týden padla volba na Shakolas tower (Shakolasovu věž), která svým návštěvníkům slibuje, že z jejího nejvyššího patra budou mít Nikósii jako na dlani. A opravdu!
Prvních pět pater věže zabírá obchodní dům Debenhams – tzn. kosmetika a oblečení, v šestém patře je kavárna s výhledem na starou část Nikósie a v jedenáctém patře se nachází observatoř, ze které máte výhled na všechny světové strany, a také je tam promítáno krátké video o historii Nikósie. Dalo by se říct, taková miniatura Žižkovy věže.

Few weeks ago I put a goal for myself – every week try to find one nice spot in Nicosia which i can share with you.
Last week the choice was Shakolas tower which you can find in the center of Ledra street. The first five floors of tower is Debenhams store, in 6th floor there is coffee shop with nice view to old city of Nicosia and in the 11th floor you can find observatory and a museum overlooking the whole capital. It reminded me small version of Zizkov tower in Prague. 
SEVERNÍ NIKÓSIE|NORTH NICOSIA

Osobně mi přišel zvlášť zajímavý pohled na severní část Nikósie, tedy na okupovanou tureckou část a na demilitarizovanou (mrtvou) zónu, kterou střeží vojáci OSN.
I enjoyed the most view to the north part of Nicosia – occupied part and United Nations buffer zone.
  

 

  

 

Vlajka tzv. Severokyperské republiky na okupovaném území (psala jsem o ní podrobně tady). Ale pro připomenutí - jedná se o provokaci z turecké strany. Vlajka byla namalována v roce 1993 a na její realizaci bylo použito 72 tun vápna, 5 tun cementu, 600 kilogramů lepidla, 544 tun vody a 8 tun červené barvy  a celkově zabírá rozlohu 200 tisíc metrů čtverečních, což je zhruba 12 fotbalových hřišť. Motto vedle ní Ne Muntlu Türküm Diyene je slogan "otce Turků" - Kemala Atatürka, který bychom mohli přeložit jako Šťastný ten, kdo je Turkem. Vlajka je viditelná z většiny míst v Nikósii a v noci vesele svítí a bliká, takže si dokážete představit, jaké pocity to u řeckých Kypřanů vyvolává.
The flag of Turkey and the Turkish republic of Northern Cyprus (occupied area) are drawn on the Pentadakytylos mountain with the phrase Ne Mutlu Türküm Diyene (phrase of Kemal Atatürk) which can be translated as How happy the one who call himself a Turk. The flag covers an overall area of over 200 000 square meters (like 12 football fields) and it is lit up by thousands of light bulbs at night.
  


JIŽNÍ NIKÓSIE | SOUTH NICOSIA
 

 

ZÁPADNÍ NIKÓSIE | WEST NICOSIA

 

 

Tato nádherná budova je Ledra Palace Hotel, o kterém jsem vždycky slyšela, že to byl ten nejluxusnější a největší hotel v celé Nikósii, ale nikdy jsem ho neviděla. A konečně jsem zjistila proč.  Po roce 1974, kdy proběhla turecká okupace, měl hotel tu smůlu, že se ocitl v demilitarizované (chcete-li mrtvé) zóně, která nepatří nikomu, a která je střežena vojáky OSN. Jak si můžete všimnout na fotce níže, hotel nevypadá nijak zchátrale, na balkóně visí oblečení.. To z toho důvodu, že v současné době slouží jako ředitelství OSN. Někdy je také hotel užíván jako místo setkávaní řeckých a tureckých Kypřanů.
V roce 2003 zde byl také otevřen přechod pro turecké a řecké Kypřany.
This beautiful building is Ledra Palace Hotel which was built in 1946. Until 1974 it was  the largest annd the most luxurious hotel in Nicosia. After the turkish invasion the hotel was trapped in the no-man´s land between the government controlled areas and the occupied  North of Cyprus ad it has since been using as the headquarters of the UN Peacekeeping Force in Cyprus. Also talks between Greek and Turkish Cypriots are held there from time to time.
In 2003 the occupying authorities opened the check points near the Ledra Palace Hotel and it has since become a crossing-point for Greek and Turkish Cypriots through the Green line.

 

 

VÝCHODNÍ NIKÓSIE | EAST NICOSIA


You Might Also Like

0 komentářů

}