FAMAGUSTA - Katedrála sv. Mikuláše, mešita Laly Mustafy Pashi | St. Nicholas Cathedral, Lala Mustafa Pasha Mosque.

23.7.2016 Pěkné sobotní ráno, dneska vám přináším slibovaný článek o FAMAGUSTĚ . Jelikož se dle mého názoru jedná o jedno z...

23.7.2016


Pěkné sobotní ráno,

dneska vám přináším slibovaný článek o FAMAGUSTĚ. Jelikož se dle mého názoru jedná o jedno z nejhezčích a nejzajímavějších míst na Kypru, rozhodla jsem se, že článek rozdělím na více částí.

Famagusta se od roku 1974 nachází v okupované části Kypru. Najdete ji v jihovýchodní části ostrova. Někdy je Famagusta označována jako město duchů, ale toto označení není úplně přesné, protože takovým zapovězeným místem je pouze tzv. VAROSHA, což je jižní čtvrť města, která před rokem 1974 byla jednou z nejvýznamnějších turistických destinací na světě – na dovolenou zde jezdily celebrity jako Elizabeth Taylor, Raquel Welch či Brigitte Bardot. Při turecké invazi byli obyvatelé nuceni město z hodiny na hodinu opustit, ale bylo jim řečeno, že se zde za pár dní vrátí  (což se nikdy nestalo)– proto zde i v dnešní době můžete najít obchody plné zboží ze sedmdesátých let, zaparkovaná luxusní auta vedle hotelů, lehátka s ručníky na pláži, dětské hračky atp. Po okupaci se Varosha stala zcela opuštěnou a v současné době je přísně střežena tureckými vojsky, je obehnaná ostnatým drátem a vstup pro veřejnost je přísně zakázán.

Famagusta byla založena mezi lety 285-247 př.n.l. a jejím zakladatelem byl egyptský král Ptolemaios II. zvaný Filadelfos, který vládl v Egyptě 308-246 př.n.l. Říká se, že město pojmenoval po své sestře Arsinoe. Kolem roku 647 n.l. byla Famagusta malým přístavním městem a nesla jméno Ammochostos (pohřbena v písku). Poté, co na Kypru začal vládnout rod Lusignanů (vládl zde 1192-1489), se Famagusta stala po Nikósii druhým největším kyperským městem  a její význam velice rychle rostl. Město bylo vždy spojnicí mezi Blízkým Východem a Evropou a proto se v této době stalo hlavním obchodním centrem středomoří. V této době se jméno Ammochostos přeměnilo do franské podoby Famagusta.

Hello,

in today's post I would like to introduce you a city called FAMAGUSTA. According to my opinion it is one of the most interesting and beautiful places in Cyprus and that’s why I have decided to divide this post into more parts. Today I will tell you some basic information about this city and show you the dominant of the city.

Famagusta lies in south eastern cost of the occupied part of Cyprus from 1974 (from the year the Turkish invasion happened). Famagusta is sometimes called city of ghost but it is not totally a suitable name because the only abandoned place there is VAROSHA which is in southern part of Famagusta. Before the Turkish invasion, Varosha was one of the most popular summer destination in the whole world, it was full of 5 stars hotels which was attracting so many celebrities such as Elizabeth Taylor, Raquel Welch or Brigitte Bardot. When the invasion happened the residents of Varosha were forced to leave their homes or hotels in less than an hour that’s why you can still find shops full of products of 1970, parked luxurious cars, sunbeds with towels or even children toys. After the invasion Varosha became abandoned part of the island. At the moment it is a base of Turkish armed forces and entry to public is strictly prohibited.  

Famagusta was founded between 285-247 BC by the Ptolemeus Philadelpus who was Egyptian king between 308-246 BC. Most probably he named the city after his sister Arsinoe. Around 644 AD Famagusta was a small port town and it was called Ammochostos (hidden in the sand) then with the Lusignan Period (1192-1489) Famagusta became second largest city In Cyprus (after Nicosia).  At this time the name Ammochostos developed into the Frankish word Famagusta which is being used up to now. Famagusta was always important trading station between the east and the west.

 

 

 

Většina památek se nachází ve starém městě, které je obehnáno mohutnými hradbami, které se dochovaly v plné podobě až do dnešní doby. Hradební zdi jsou v průměru 18 m vysoké a místy až 8 metrů široké.
 

 

 Z památek bych vám ráda představila KATEDRÁLU SV. MIKULÁŠE neboli MEŠITU LALY MUSTAFY PASHI. Proč neboli? Protože se nejprve jednalo o katedrálu, která byla stavěna mezi lety 1298 až 1312 a poté, co Kypr obsadili osmanští Turci, byla přestavěna na mešitu. Katedrála byla využívána ke korunovaci králů Jeruzaléma a Arménie. Na první pohled byste si toho, že se jedná o mešitu, asi ani nevšimli. Minaret, který byl ke katedrále později přistavěn, není kdovíjak nápadný, jakmile však vstoupíte do katedrály, interiér vše prozradí. Katedrála je opravdu působivá – je 55 metrů dlouhá a 23 metrů široká. Západní průčelí katedrály připomíná katedrálu Notre-Dame v Remeši. 

From the places of interest I would like to show you breathtaking dominant of the city St. Nicholas Cathedral or Lala Mustafa Pasha Mosque. Maybe you are wondering why the place has two names. The construction of St. Nicholas Cathedral began around 1298 and completed on 1312, in the period that Cyprus was under the control of Ottoman Turks a minaret was added to the northern tower and the cathedral converted into a mosque. The cathedral is really impressive, it is built in gothic style and also it resembles the cathedral of Notre-Dame in Rheims in style. The cathedral is 55 meters long and 23 meters wide. The cathedral used to be important because Lusignan kings were crowned Kings of Jerusalem here.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ručně psaný a zdobený korán, který mešitě věnoval turecký prezident Erdogan

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Terezko, katedrála je naprosto úžasná !!! Krásně jsi to vše nafotila.
    Zdravím tě !! Jarka

    OdpovědětVymazat

}